عصرایران - یکی از سرگرمی های اصلی دیکتاتور لیبی که در افکار عمومی کشورهای عربی معروف است،جمع آوری سلاح و انبار کردن آنها در نقاط مختلف صحرای لیبی بود ؛ سرگرمی که ظاهرا حتی پس از کشته شدن قذافی نیز داستان آن پایان نیافته و همچنان قربانی می گیرد.

با سقوط دیکتاتور لیبی،مخازن تسلیحات قذافی تبدیل به یکی از منابع اصلی قاچاق اسلحه و تجهیزات نظامی در افریقا و خاورمیانه شده است.
یکی از مشتریان اصلی این سلاح، جریان القاعده موجود در شمال افریقا و کشورهای مغرب عربی است.تحقیقات نشان می دهد که این جریان روابط مستحکمی با گروه های شورشی مسلح مانند جبهه پولیساریو برقرار کرده است که سابقه طولانی در تجارت سلاح و مواد مخدر در کشورهای لیبی،الجزایر،موریتانیا،مالی و حتی تونس و مصر دارد.

آر پی جی

طبیعت صحرایی منطقه یک امکان ژئو استراتژیک فوق العاده برای قاچاقچیان سلاح فراهم آورده است و وسعت مناطق صحرایی و عدم امکان کنترل و نظارت بر آن نیز باعث شده که کاروان های حامل سلاح به راحتی در امتداد صحرا جابجا شوند.

بر مبنای برخی از گزارش های اطلاعاتی تا پیش از سقوط قذافی بیش از 10000 سلاح سبک و 2000 هزار قبضه آر پی جی از لیبی به کشورهای همسایه قاچاق شده است.

البته سلاح ها و تجهیزات نظامی که از مخازن سلاح رژیم سابق لیبی قاچاق می شود صرفا شامل سلاح ها و تجهیزات سبک نمی شود.

 چندی پیش روسیه ابراز نگرانی کرد که گزارش های بدست آمده نشان دهنده قاچاق موشک های کلاس "استربلا " از لیبی به سمت تونس و الجزایر است.

با توجه به شرایط بحرانی خاورمیانه، این منطقه نیز سهم بالایی از قاچاق تجهیزات نظامی سرهنگ را از آن خود کرده است. گزارش های خبری نشان دهنده این است که پس از سقوط مبارک و آغاز دوره هرج و مرج سیاسی و نا امنی در مصر، این کشور مرکز توزیع تجهیزات قاچاق شده به نقاط مختلف خاورمیانه است.

تجهیزاتی که از لیبی به مصر می رسد، به دو مقصد عمده قاچاق می شود:عریش و اسکندریه.
تجهیزات نظامی که به عریش می رسد بخشی از آنها بین گروه های مسلح قبایل بدو در نیمه شمالی شبه جزیره سینا توزیع می شود و برخی دیگر مستقیما به شهر رفح در مرز مصر و نوار غزه منتقل می گردند تا از طریق تونل های زیر زمینی به دست گروه های مقاومت فلسطینی برسند.

بندر اسکندریه نیز به طور مشخص مرکز ترانزیت سلاح به بندر طرابلس لبنان است. تجهیزاتی که در این بندر لبنانی با پوشش های تجاری مختلف پیاده می شوند با حمایت برخی از گروه های سیاسی لبنانی به شهر مرزی عکار در شمالی ترین نقطه این کشور منتقل می گردد تا از آنجا به سوریه قاچاق شود.

بررسی مطبوعات خاورمیانه در هفته های اخیر صحت این گزارش های اطلاعاتی را تایید می کند.به گزارش روزنامه الیوم السابع چاپ قاهره،هفته گذشته دو محموله سلاح که به سمت بنادر عریش و اسکندریه در حرکت بودند توسط فرماندهی مبارزه با قاچاق ساحل شمالی شناسایی و متوقف شده اند.

اولین محموله شامل 40 موشک زمین به زمین با بردهای متنوع (17 موشک با برد متوسط)،17 قبضه آر پی جی و 13000 انواع گلوله بوده و محموله دوم شامل 10 قبضه موشک انداز هاون(برد کوتاه) ، 10 قبضه انواع موشک های زمین به زمین(برد متوسط) ، قبضه های آر پی جی باضافه 10000 هزار انواع گلوله بود که این محموله ها از استان مطروح(استان وسیع غربی هم مرز با لیبی) به سمت عریش در حرکت بودند.حجم محموله های متوقف شده و بازجویی از بازداشت شدگان نشان می دهد که مقصد نهایی این تجهیزات شمال شبه جزیره سینا و نوار غزه بوده است.

البته این ارقام در مقایسه با تسلیحاتی که از بندر اسکندریه مصر به سمت بندر طرابلس لبنان قاچاق شده تقریبا صفر است.در شرایطی که قرار است در سوریه بر مبنای طرح کوفی عنان،آتش بس میان طرفین دعوا برقرار شود اما در زیر پوست این بحران،آمادگی برای یک رویارویی تمام عیار دیده می شود.

به گزارش روزنامه الاخبار چاپ بیروت،کشتی "لطف الله 2" که اخیرا توسط ارتش لبنان در بندر طرابلس توقیف شده است شامل یک محموله به ارزش 60 میلیون دلار است که بنا به اظهارات مقامات امنیتی ارتش لبنان،اولین محموله ای نیست که برای قاچاق به سوریه از اسکندریه به طرابلس رسیده است.

در بازررسی از این کشتی، از ده ها موشک پیشرفته زمین به زمین،زمین به هوا(مانند موشک سام 7 و موشک استینگر)،ضد زرهی(مانند موشک ضدتانک میلان) تا انواع سلاح های سبک و نیمه سبک مانند کلاشنیکوف و دوشکا و صدها هزار انواع گلوله، انواع مواد منفجره ، نارنجک دستی و مین های ضد نفر بدست آمده است.

البته دلایلی وجود دارد که نشان می دهد قاچاق سلاح از مصر به سوریه صرفا از سوی دلالان اسلحه صورت نمی گیرد بلکه حمایت های عربی و غربی در این زمینه وجود دارد.
در راستای دعوت آشکار کشورهایی نظیر عربستان و قطر به تسلیح ارتش آزاد سوریه،حرکت چندین کشتی حامل تجهیزات نظامی در دریای مدیترانه از مبدا اسکندریه مصر، عبور آنها از مناطق تحت مراقبت نیروی دریایی اسراییل و همچنین نیروی دریایی وابسته به یونیفیل(نیروهای سازمان ملل که بر مبنای قطعنامه 1701 شورای امنیت وظیفه جلوگیری از ورود سلاح غیرقانونی به داخل لبنان را دارند)، رسیدن این کشتی ها به بندر طرابلس و سپس تخلیه محموله های سلاح توسط یک جریان سیاسی لبنانی و در نهایت رساندن آن به معارضین سوری نشان دهنده یک طرح سازمان یافته بین المللی برای تشدید ناآرامی ها و در نهایت به شکست کشاندن روش های مسالمت آمیز در حل بحران سوریه دارد.

البته قاچاق سلاح به سوریه صرفا از مبدا لیبی انجام نمی شود بلکه گزارش هایی که توسط گاردین و آسوشیتد پرس در این باره منتشر شده است نشان دهنده قاچاق سلاح از ترکیه،عراق و اردن به سوریه دارد ؛ قاچاقی که نتایج برخی از آنها در انفجارهای مهیب چند روز پیش دمشق دیده شد؛بیش از 400 کشته و زخمی در کمتر از یک دقیقه؛ سمفونی آتش و خون... سوریه هنوز آبستن حادثه است.
 
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.