معاون فنی اداره‌ کل دامپزشکی استان زنجان به دامداران هشدار داد: تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو (CCHF) بیماری مشترک بین انسان و حیوان است و مهمترین ناقل این بیماری انگل‌های خارجی به خصوص کنه است.

"مرتضی پهلوانی" در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه زنجان، با بیان این مطلب اظهار کرد: تب خونریزی ‌دهنده کریمه‌کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده ‌است که از طریق گزش کنه و یا تماس خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

وی تصریح کرد: ویروس CCHF به وسیله کنه منتقل می‌شود و مخزن ویروس در طبیعت اصولاً کنه‌ها می‌باشند و گاو، گوسفند، بز وخرگوش نیز به عنوان مخزن مطرح هستند. همچنین این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات بیمار و لاشه حیوان آلوده سبب ایجاد همه‌گیری‌های ناگهانی می‌‌شود.

پهلوانی به شیوع بالایی از بیماری در بین پرسنل نظامی، کارکنان بیمارستان‌ها، کشاورزان و اشخاصی که با دام سر و کار دارند اشاره کرد و افزود: این بیماری در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع پیدا می‌کند و باید گفت که بیماری در حیوانات بدون علامت است.

این مقام مسئول، ابراز کرد: در هفته اول بیماری و در مرحله تب می‌توان با نمونه‌گیری از خون ویروس را جدا کرد و همچنین می‌توان ویروس را از نمونه‌های بافتی مثل بافت کبد، طحال، کلیه و غدد لنفاوی جدا کرد.

وی در ادامه به دو راه‌کار در راستای کنترل بیماری کریمه‌کنگو اشاره کرد و افزود: اولین روش مربوط به کشتارگاه‌ها است که باید گفت اگر اتاق سرد در کشتارگاه‌ها موجود باشد و قرار گرفتن گوشت در این محیط به مدت حداقل 20 ساعت می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش آلودگی گوشت داشته باشد و همچنین در دام‌های زنده نیز سمپاشی راهکاری برای از بین بردن انگل‌ها و کنه‌ها است.

پهلوانی تأکید کرد: مردم باید در راستای پیشگیری از این بیماری از خرید گوشت‌های بازرسی نشده بدون مهر دامپزشکی خودداری کنند و این‌گونه فرآورده‌ها را فقط از محل‌های مطمئن تهیه کنند.
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.